Haven

Vores have er opstået mere eller mindre ved tilfældigheder. Pludselig får jeg en god ide som straks skal føres ud i livet. Bedene bliver lidt udvidet eller omlagt, alt efter hvordan ideen lige er. Men jeg går ofte indenfor for at se ud i haven og lige tjekke hvordan det tager sig ud. Vi har et stort vinduesparti i stuen så haven flytter ligesom med ind.
Vi holder dog altid fast i græsplænen, så hundene har noget at løbe rundt på uden at få skæld ud. Græsplæne er måske også et definitions spørgsmål, den er i hvert fald pyntet med mælkebøtter og tusindfryd til stor fornøjelse for humlebierne.
Planteskolens stauder er selvfølgelig rigt repræsenteret, det er dejligt at kunne vise hvordan stauderne kommer til at se ud i virkeligheden. Så forvent at blive slæbt rundt for lige at se dem.
Det hele er omgivet af træer og kvashegn, det sidste giver god læ nede i staudehøjde.
Her trives skvadderkål, brændenælder og andre vilde planter også. Det giver gode boligforhold for pindsvin, fugle og alt muligt andet liv.

Planteskolen

Hvad der startede med et par små plantekasser, er gennem årene blevet større, naturligvis ved knopskydning.
Sortimentet er også blevet større, jeg elsker at gå på opdagelse efter nye og spændende stauder, helst nogen som insekterne også er interesseret i og som har flere funktioner. Jeg er leveringsdygtig i masser af stauder til te, snaps, lægeplanter og som grønt drys.
De fleste af stauderne står i 12 cm eller 2 l. potter, så de har et godt rodnet og lige er parat til at hoppe ned i dit bed. Jeg har en del stauder som ikke er på hjemmesiden, det er hvis jeg ikke har så mange af dem, så kom endelig forbi og gå på opdagelse, de fleste finder noget de ikke troede at de manglede.